آشنایی با دانشگاه ها

آشنایی با دانشگاه ها

آشنایی با دانشگاه ها قسمت 1 – دانشگاه صنعتی مالک اشتر

تاریخچه و توضیحات کلی دانشگاه صنعتی مالک اشتر

دانشگاه صنعتی مالک اشتر یک دانشگاه دولتی در استان تهران است که در سال ۱۳۶۳ تاسیس شده است. در حال حاضر ۳۱۶۸ دانشجو و ۲۴۰ استاد در این مرکز مشغول به فعالیت می باشند و یکی از دانشگاه های وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می باشد که هدف از تاسیس آن تربیت نیروهای متخصص و کارآمد برای انجام فعالیت های مرتبط با مراکز تحقیقاتی، دفاعی و اجرای پروژه های ملی می باشد. در واقع دانشگاه مالک اشتر در سال ۶۳ تحت نظارت تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری تاسیس گردید.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر در دوران قبل از انقلاب اسلامی ایران به عنوان پژوهشگاهی برای صنایع دفاعی در شاهین شهر اصفهان توسط آمریکایی‌ها در کنار صنایع مهم دفاعی مستقر در اصفهان مانند هسا تاسیس شده بود. بعد از انقلاب اسلامی مدتی با نام پژوهشگاه علوم و صنایع دفاعی مشغول به کار شد و سپس در سال ۱۳۶۳ با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی با نام دانشگاه علوم و صنایع دفاعی با جذب دانشجویان بورسیه در مقطع کارشناسی به کار خود ادامه داد. از سال ۱۳۷۸ تا ۱۳۸۱ بنا به دستور وزیر دفاع وقت دریادار علی شمخانی جذب دانشجو در آن به حالت تعلیق درآمد. سپس در سال ۱۳۸۲ با نام جدید دانشگاه صنعتی مالک اشتر با جذب دانشجو در مقاطع کارشناسی و سپس کارشناسی ارشد دوباره فعالیت‌های آموزشی خود را آغاز نمود.

لازم به ذکر است که برای قبولی در دانشگاه مالک اشتر لازم است علاوه بر کسب رتبه مورد نیاز، در مصاحبه نیز پذیرفته شوید. بسیاری از داوطلبان با توجه به وابسته بودن دانشگاه به نیروهای مسلح و نظامی تلقی کردن آن، گمان می کنند که در صورت تحصیل در این دانشگاه از خدمت سربازی معاف خواهند شد. اما شرایط معافیت از خدمت سربازی در دانشگاه مالک اشتر مانند سایر دانشگاه های دیگر است و شما مشمول خدمت سربازی خواهید بود.

لازم به ذکر است به دانشجویان این دانشگاه طبق عددی که مرکز آموزشی تعیین کرده است حقوقی ثابت به صورت ماهیانه پرداخت می شود تا با خیال راحت از معیشت خود مشغول به کار های تحصیلی و پژوهشی شوند.

دانشگاه صنعتی مالک اشتر

 

 

دانشکده ها، پردیس ها، مقاطع و رشته های دانشگاه صنعتی مالک اشتر

این دانشگاه دارای دو مجموعه دانشگاهی یا پردیس می باشد که عبارتند از:

پردیس اصفهان

پردیس اصفهان واقع در شهر شاهین شهر می باشد که تمام رشته های خود را در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می دهد. معاونت آموزشی دانشگاه در این پردیس مستقر هستند.

پردیس تهران

این پردیس بسیار مهم در بزرگراه شهید بابایی استان تهران واقع شده و ستادها و مدیریت و معاونت پژوهشی دانشگاه در این پردیس مستقر هستند.

 

دانشکده های دانشگاه مالک اشتر شامل موارد زیر است:

 • دانشکده مهندسی برق و اویونیک (اصفهان)
 • دانشکده مهندسی پدافند غیرعامل (تهران)
 • دانشکده شیمی و مهندسی شیمی (تهران)
 • دانشکده مهندسی صنایع (اصفهان)
 • دانشکده مهندسی مواد (اصفهان)

هم چنین دانشگاه مالک اشتر دارای چندین مجتمع دانشگاهی است که علاوه بر استان تهران و اصفهان در شیراز نیز قرار دارد و عبارتند از:

 • مجتمع دانشگاهی ارتباطات وفناوری اطلاعات (تهران- لویزان)
 • مجتمع دانشگاهی برق و الکترونیک (تهران- لویزان)
 • مجتمع دانشگاهی علوم کاربردی (اصفهان – شاهین شهر)
 • مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری زیر دریا (اصفهان – شاهین شهر)
 • مجتمع دانشگاهی علوم و فناوری فارس (شیراز)
 • مجتمع دانشگاهی مدیریت و فناوری‌های نرم (تهران- لویزان)
 • مجتمع دانشگاهی مکانیک و هوا فضا (اصفهان – شاهین شهر)
 • مجتمع دانشگاهی مواد و فناوری‌های ساخت (تهران- لویزان)
 • مجتمع دانشگاهی هوا فضا (تهران- اتوبان تهران / کرج)

بعضی از رشته های تحصیلی که در دانشگاه مالک اشتر ارائه می شوند عبارتند از:

 • فناوری اطلاعات
 • برق والکترونیک
 • علوم دریایی
 • هوادریا
 • مکانیک و هوا فضا
 • مواد و فناوری‌های ساخت
 • آمایش و پدافند غیرعامل
 • شیمی و مهندسی شیمی
 • مهندسی صنایع
 • مهندسی مواد
 • فناوری‌های زیستیدانشکده‌ی مکانیک و هوافضای دانشگاه صنعتی مالک اشتر

امکانات صنفی و رفاهی دانشگاه صنعتی مالک اشتر

دانشگاه مالک اشتر دارای امکاناتی از جمله خوابگاه، کتابخانه، سالن های ورزشی، مراکز پژوهشی و تحقیقاتی متعدد و… می باشد. همچنین به خاطر ساختار خاص این دانشگاه و با توجه به اینکه این دانشگاه وابسته به وزارت دفاع است، اکثر دانشجویان پس از فارغ التحصیلی در مراکز نیروهای مسلح استخدام و مشغول به کار می شوند. اعتبار مدرک دانشگاهی و بالا بودن سطح علمی دانشگاه و در نتیجه بالا رفتن مهارت عملی فرد باعث استخدام هرچه آسان تر در دیگر مراکز نیز خواهد شد.

هم چنین شما با داشتن مدرک دانشگاه مالک اشتر می توانید به سادگی اقدام به مهاجرت و ادامه تحصیل در خارج از کشور کنید. دانشگاه مالک اشتر نیز تسهیلاتی در این زمینه برای دانشجویانی که تمایل به انجام کارهای تحقیقاتی در خارج از کشور دارند با شرایط خاصی قرار داده است. در مجموع آینده شغلی این دانشگاه برای افرادی که به کار در مراکز نظامی علاقه دارند بسیار مناسب است.

مراکز پژوهشی و تحقیقاتی دانشگاه صنعتی مالک اشتر

 1. پژوهشکده فناوری‌های زیستی (تهران – لویزان)
 2. پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی شمال (فریدون کنار)
 3. پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی شمال غرب (ارومیه)
 4. پژوهشکده علوم و فناوری دفاعی هرمزگان (بندر عباس)
 5. مرکز فناوری اطلاعات و خدمات علمی اصفهان (شاهین شهر)
 6. مرکز فناوری اطلاعات و خدمات علمی تهران (لویزان)

جایگاه علمی و پژوهشی دانشگاه صنعتی مالک اشتر در ایران و دنیا

دانشگاه صنعتی مالک اشتر در بین ۷۴ دانشگاه کشور، رتبه ششم را در ارزیابی عملکرد پژوهشی و فناوری در سال ۱۳۸۸ کسب کرده است. همچنین وزارت علوم در ارزیابی که طی سه سال متوالی انجام داده دانشگاه مالک اشتر را دارای رتبه ۳ پژوهشی در سطح کشور معرفی کرده‌ است. در رتبه‌بندی سال 1394-95 نیز در بین ۲۲ دانشگاه صنعتی حاضر در رتبه‌بندی ISC، دانشگاه صنعتی مالک اشتر حائز رتبه ۴ در بین دانشگاه‌های صنعتی ایران گردید.

افتخارات دانشگاه صنعتی مالک اشتر

انجمن علمی مهندسی دریایی دانشگاه صنعتی مالک اشتر در سه دوره پیاپی جشنواره ملی حرکت در سالهای ۱۳۸۸، ۱۳۸۹ و ۱۳۹۰ توانست از سوی وزارت علوم عنوان انجمن ممتاز کشوری را کسب نماید. همینطور انجمن علمی فیزیک در سال ۱۳۹۰ بعنوان انجمن برگزیده ی کشوری در جشنواره ی حرکت مورد تقدیر قرار گرفت.

در سال ۸۷ پژوهشکده ای به همت اعضای انجمن علمی فیزیک دانشگاه صنعتی مالک اشتر تشکیل شد و به نام دانشمند فقید کشورمان شادروان دکتر اردشیر حسین پور مزین شد که هم اینک دو پژوهشسرای هسته ای و اپتیک و لیزر آن مشغول به فعالیت اند. در پژوهشسرای هسته ای دانشجویان رشته های گوناگون در سه گرایش (رآکتور- بهداشت هسته ای – رادیو ایزوتوپ) به پژوهش می‌پردازند. در اجلاس مجمع عمومی اتحادیه دانشجویان فیزیک ایران که تیرماه ۸۸ در دانشگاه یزد برگزار گردید، پس از بیان تئوری (آموزش-پژوهش) این پژوهشکده به وسیله نماینده انجمن فیزیک، به صورت الگوی مناسبی برای دیگر دانشگاههای کشور مورد استقبال قرار گرفت و همینطور انجمن فیزیک دانشگاه صنعتی مالک اشتر تهران بعنوان نماینده قطب سوم کشور در اتحادیه دانشجویان فیزیک ایران شناخته شد.

 

دلیل بازگشت وجه