جزوه تجزیه و تحلیل حالات بالقوه خرابی و آثار آن (FMEA)

جزوه تجزیه و تحلیل حالات بالقوه خرابی و آثار آن (FMEA)

جزوه تجزیه و تحلیل حالات بالقوه خرابی و آثار آن (FMEA)

تجزیه و تحلیل حالات بالقوه خرابی و آثار آن (FMEA) برای اولین بار در ارتش آمریکا مورد استفاده قرار گرفته است. استاندارد نظامیMIL-STD–1629 با عنوان (روش آنالیز عیب، تأثیرات مربوط و میزان اهمیت آن) در نهم نوامبر 1949 انتشار یافت. در قالب این استاندارد خطاها یا اشکالات پیش آمده به تأثیرگذاری آنها در هدف غایی و میزان ایمنی پرسنل/تجهیزات طبقه بندی می شوند.

مفهوم آناليز حالات بالقوه خرابی و آثار آن

افزايش رقابت، افزايش توقعات و تقاضاهاي مكرر مشتري و تغييرات سريع فناوري، باعث افزايش سريع تعهدات توليدكنندگان امروزي شده است. هر كمبود و انحراف در عملكرد محصول، باعث از دست دادن سهم بازار مي شود. اين عوامل موجب شده كه امروزه سازمان ها به استفاده از اين تكنيك روي آورند تا به كمك آن مطمئن شوند محصولي بي عيب و قابل رقابت روانه بازار ميكنند. FMEA یک ابزار نظام یافته برپایه کار گروهی است که در تعریف ، شناسایی، ارزیابی، پیشگیری، حذف یا کنترل حالت علل و اثرات خطاهای بالقوه در یک سیستم، فرایند، طرح یا خدمت بکار گرفته می شود، پیش از آن که محصول یا خدمت به دست مشتری برسد.

به بیان دیگر FMEA یک روش تحلیلی در ارزیابی ریسک است، که می کوشد تا حد ممکن خطرات بالقوه موجود در محدودهایی که در آن ارزیابی ریسک انجام می شود و همچنین علل و اثرات مرتبط با آن را شناسایی و امتیازدهی می کند.

روش FMEA یکی از روش های تجربه شده و بسیار مفید برای شناسایی، طبقه بندی، تجزیه و تحلیل خرابی ها و ارزیابی مخاطرات و ریسک های ناشی از آن هاست. به کمک این روش می توان نرخ خرابی ها را ریشه یابی و از بروز آن ها جلوگیری نمود.

ارزیابی ریسک FMEA

ضمناٌ به منظور پیش بینی خرابی ها و پیدا کردن کم هزینه ترین راه حل برای جلوگیری از بروز آن ها علت بکارگیری روش FMEA می باشد. يكي از عوامل موفقيت FMEA زمان اجراي آن است. اين تكنيك براي آن طرح ريزي شده كه «يك اقدام قبل از واقعه است» نه «يك تمرين بعد از آشكار شدن مشكلات» به بياني ديگر، يكي از تفاوت هاي اساسي FMEA با ساير تكنيك هاي كيفي اين است كه FMEA يكي اقدام كنشي است نه واكنشي.

موضوع: تجزیه و تحلیل حالات بالقوه خرابی و آثار آن (FMEA)
استاد : دکتر شفیعی
تعداد صفحات: 46 صفحه
فرمت فایل: تایپی
حجم 2.78 MB
لینک دانلود مهندسی صنایع sanayeone

دلیل بازگشت وجه