۱۰ ویژگی مهم مدیران موفق
آموزش

۱۰ ویژگی مهم مدیران موفق؛ چند قدم با تاثیرگذاری بر کارمندان فاصله دارید؟

۱۰ ویژگی مهم مدیران موفق

اگر مدیر، مدیرعامل یا صاحب کسب و کار هستید، احتمالاً تیمی را سرپرستی می‌کنید که تعداد افراد در آن ممکن است کم یا زیاد باشد. هر چه تعداد بیشتری از ویژگی‌های مدیر موفق را داشته باشید، بهتر می‌توانید تیم‌ها را هدایت و رهبری کنید و در زمان استخدام برگ برنده را خواهید داشت. در این مقاله، ما درباره رهبری در محل کار، بهترین ویژگی‌هایی که باید به عنوان مدیر داشته باشیم و نحوه بهبود آنها برای محیط کاری، صحبت خواهیم کرد.

رهبری در محل کار چیست؟

رهبری در محل کار چیست؟

رهبری در محل کار به توانایی فرد در مدیریت و نظارت بر افراد و کارهای تیم و شرکت اشاره دارد. همچنین رهبری به تاثیر مثبت گذاشتن بر افراد در انجام بهتر کارها نیز دلالت دارد، که این دقیقا همان چیزی است که در استخدام مدیر مورد نیاز است. در واقع اگر تیمی و شرکتی مدیران موفق داشته باشد، مطمئنا در مسیر موفقیت قرار خواهد داشت و هدف آنها دست یافتنی خواهد بود. وقتی مدیریت و رهبری تیم و شرکت به شکل مؤثر پیش برود، به احتمال زیاد بر تصمیمات، اقدامات و نگرش کلی افراد دیگر تاثیر مثبت خواهد گذاشت. در نهایت نیز وقتی تیم و شرکت روحیه و تفکر مثبت داشته باشد، موفقیت برای آنها دست یافتنی خواهد شد.

برای اینکه مدیر موفقی باشید، باید درک بالایی از شخصیت خود داشته باشید و به توانایی‌های خود اطمینان داشته باشید و نه تنها شرکت، بلکه کارکنان را نیز به صورت جداگانه رهبری کنید.

۱۰ ویژگی مهم مدیران موفق در محل کار

رهبری و مدیریت ویژگی‌های خاصی را نیاز دارد که با داشتن این ویژگی‌ها، می‌توانید تمام کارها را در سازمان به آسانی انجام دهید و مدیریت کنید. همان‌طور که در تمام کتاب های مدیریتی عنوان شده است، مهارت‌های مختلفی که یک مدیر باید داشته باشد شامل مهارت‌های سخت و نرم می‌شود. در اینجا برخی از ویژگی‌های مهم همه مدیران که باید در محل کار داشته باشند را نام خواهیم برد:

ارتباط خوب:

مدیران نیز مانند تمام نقش‌ها در محل کار باید بتوانند به بهترین شکل با دیگران ارتباط برقرار کنند. از بسیاری جهات، آنها نبض هر شرکتی هستند؛ بنابراین توانایی برقراری ارتباط مؤثر با تیم، برای افرادی در موقعیت مدیریت بسیار ضروری است.

همدلی:

مدیران باید همدلی زیادی از خود نشان دهند. این شامل درک خواسته‌ها، نیازها و نگرانی‌های دیگر افراد در شرکت می‌شود. این امر نه تنها باعث هماهنگی میان تمام افراد در تیم‌ها و شرکت می‌شود، بلکه نشان دادن همدلی باعث به وجود آمدن احترام و اعتماد میان کارکنان و مدیر و همچنین کارکنان با یکدیگر می‌شود.

مثبت بودن:

مثبت اندیشی می‌تواند تا حد زیادی به تقویت روحیه و هدایت محیط کار به سمت محیط کار سالم کمک کند. مدیران باید نگرش خوبی داشته باشند و در انجام کارهای روزمره خود مثبت اندیش باشند. وقتی کارکنان می‌بینند که آنها ذهن مثبتی دارند، به احتمال زیاد خودشان نیز مثبت اندیش خواهند شد. در واقع هدف مدیران از این مثبت اندیشی این است که موجب الهام بخشی در تمام کارکنان شوند.

اعتماد به نفس:

به عنوان یک مدیر، مهم است که به توانایی‌های خود اعتقاد داشته باشید. وقتی اعتماد به نفس مناسبی از خود نشان می‌دهید، می‌توانید باعث انگیزه در دیگران شوید و همچنین به کارکنان آینده روشن آنها در شرکت را نشان دهید.

آینده‌نگری:

برای سوق دادن هر شرکتی به سمت سوددهی، مدیران و رهبران موفق باید در آن آینده‌نگر باشند.

این بدان معناست که آنها باید انگیزه و توانایی تفکر فراتر از زمان حال و برنامه ریزی استراتژیک برای آینده داشته باشند.

رهبری در محل کار چیست؟

مسئولیت پذیر:

از آنجایی که مدیران وظایف گوناگونی دارند که باید تمام آنها را انجام دهند، مهم است که آنها در محل کار مسئولیت پذیر باشند.

این بدان معناست که وظایف خود را در اولویت قرار دهند و بر آنچه باید برای شرکت انجام شود، تمرکز کنند.

شفافیت:

مدیران همچنین باید در مورد وضعیت شرکت، اهداف آن و موارد دیگر شفاف باشند. به این معنا که باید در شرکت صداقت را در رأس کارهای خود قرار دهند. هرچه به عنوان یک مدیر شفاف‌تر عمل کنید، کارکنان شرکت بیشتر به شما اعتماد خواهند کرد.

انگیزه:

به عنوان یک مدیر، شما نه تنها مسئول هدایت تیم خود خواهید بود بلکه باید کاری کنید که تیم بهترین عملکرد خود را به نمایش بگذارد.

تفویض وظایف:

به عنوان یک مدیر موفق باید بتوانید تقسیم کار را در شرکت و تیم‌ها به درستی انجام دهید و کار هر فرد را به خوبی برای او توضیح دهید.

فروتنی:

مدیران موفق باید در مورد کارها و فعالیت‌های خود متواضع باشند. برای کارکنان مهم است که ببینند مافوق آنها نیز می‌تواند اشتباه کند.

اشتراک گذاری
تصویر نویسنده
آرین حسینعلی میرزا

من آرین حسینعلی میرزا دانشجوی ارشد مهندسی صنایع گرایش مدیریت مهندسی این وب سایت را جهت توانمندسازی دانشجویان مهندسی صنایع در زمینه های علمی،آموزشی،پژوهشی و با آرزوی موفقیت شما در عرصه های مختلف راه اندازی کرده ام. سوابق من: فعالیت به مدت سه سال در سمت نماینده مدیریت مسئول پروژه ایزو 9001 و پروژه اشتهار به کیفیت و اهتمام به کیفیت. اقدام به تهیه مستندات و فرم های ISO 9001:2015. حضور به عنوان نماینده مدیریت در تعالی در جلسات. تهیه مستندات اشتهار به کیفیت (جایزه ملی کیفییت). حضور در دوره های آموزشی به شرح ذیل: کارگاه آموزشی نقشه راه مدیریت فرایندهای کسب و کار BPM دوره آموزشی CRM مدیریت ارتباط با مشتریان ایران آکادامی صدور در ۹-۱۳۹۸ گواهینامه از نمایندگی MPT اتریش آشنایی با مدل تعالی سازمانی (EFQM) ایران آکادامی صدور در ۱۰-۱۳۹۸ مهارت های 7 گانه ICDL نخبگان برتر ایران صدور در ۹-۱۳۹۸ دوره آموزشی تشریح الزامات و مستندسازی سیستم مدیریت یکپارچه IMS به همراه ممیزی داخلی ایران آکادامی سیستم مدیریت یکپارچه استانداردی است متشکل از سه استاندارد معروف ISO 9001:2015 ، ISO 14001:2015 و ISO 45001:2018 . این استاندارد متشکل از مجموعه الزاماتی است که سازمان ها برای بهبود عملکرد فرآیندها، بهبود مسائل زیست محیطی، رعایت و بهبود اصول ایمنی و شغلی و تبعیت از قوانین و مقررات می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.